Caroline Flint

Standing up for Don Valley.

Bio

Flint_close_Daily_Pol.JPG

At the general election on 7 May 2015, Caroline Flint was re-elected as the Labour MP for Don Valley with 19,621 votes, and a majority of 8,885. 

About Caroline:

Caroline Flint, Member of Parliament for Don Valley since 1997, lives near her constituency, in Sprotbrough village, with her husband Phil Cole.  They have three children, now adults.  Her children all went to school in Doncaster.

Labour party

Caroline has been a member of the Labour party since 1979.  She is one of Labour's best known parliamentarians and frequently appears on current affairs programmes.  After Labour's defeat in the general election in May 2015, Caroline stood for the post of Deputy Leader.

 

Parliament:

In September 2015, Caroline returned to the backbenches.  In November Caroline was elected to serve on the Commons Public Account Committee.  She was also elected Chair of the Parliamentary Labour Party Energy & Climate Change Committee.  In March 2016, Caroline was elected to Labour's National Policy Forum.

Former Posts:

2011 - September 2015 Caroline served as Shadow Secretary of State for Energy & Climate Change, in Ed Miliband's Shadow Cabinet.  

2010: Caroline was elected to Labour's Shadow Cabinet and was subsequently appointed as Shadow Secretary of State for Communities and Local Government by Labour Leader Ed Miliband.

Having served as the Minister for Europe at the Foreign and Commonwealth Office from October 2008, Caroline left the Government on 5 June 2009.

From January - October 2008, Caroline Flint was appointed to the post of Minister for Housing. As Housing Minister, Caroline's achievements included: a £1billion housing package, new shared ownership and shared equity schemes to help first time buyers and a mortgage rescue scheme. She also shortlisted 15 locations for future eco-towns - the future of low carbon living in Britain.

Between June 2007 and January 2008 Caroline was Minister of State for Employment and Welfare Reform. Her ministerial responsibilities included the labour market, welfare to work and child poverty. Caroline was also Minister for Yorkshire and the Humber between June 2007 and January 2008.

From 2005-2007 Caroline was Minister for Public Health, first as Parliamentary Under Secretary and then as Minister of State.

Her first Ministerial appointment, in 2003, was as Parliamentary Under Secretary of State at the Home Office, before being moved to the Department of Health in 2005.

Previous House of Commons Committees: Education & Employment Committee (1997-9) Administration Committee (2002-3) Modernisation Committee (2002-3)

Police Federation Between January and October 1999, she was the Labour Parliamentary Adviser to the Police Federation. (Each of the major parties appoints one adviser)

Armed Forces Parliamentary Scheme In 2003, she joined the Armed Forces Parliamentary Scheme, committing 29 days of work with the army. As part of the scheme, she visited Iraq in June 2003, to see the security and reconstruction work of HM Forces.

Previous employment:

Caroline worked in local government, the voluntary sector and for a trade union before becoming an MP.  In local government she was a union shop-steward.  She is a member of Community Union and the GMB.

 

The Labour Party will place cookies on your computer to help us make this website better.

Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site.

To find out more about these cookies, see our privacy notice. Use of this site confirms your acceptance of these cookies.